Evdeki 2 kedisinin yeni sahiplendiği 2,5 aylık pitbull köpeğinden saklanması ve korkması üzerine Cesar Millan'a danışan kişiye Cesar Millan neler önermiş merak ediyor musunuz? Cesar Millan'ın resmi web sayfasından okuduğum bu faydalı yazıyı Türkçe'ye çevirerek sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte Cesar'ın 3 hayvanın birbirine alışıp, barış içinde yaşaması için önerileri.

Köpekler ya da diğer hayvanların birbirinden saklanmasının tek nedeni saklanılan hayvanın enerjisinin yeterince dengeli olmamasıdır. Kedilerin köpeklerden kaçmaları veya kendilerini korumaya almaları köpekleri "avcı" moduna sokar. Kaldı ki köpekler doğuştan avcı ruhludurlar.

Köpeğiniz henüz yavru olduğu için oyuncu ve hareketli bir yapısı olmalı. Ancak yanlış davranışlarını düzeltmeye hemenbaşlamazsanız bu oyunculuk gerçekten avcılığın şekillenmesi veya dominantlık, aşırı sahiplenme, agresiflik olarak kendini gösterebilir.

Kedileriniz köpeğinizi korkutucu bir pitbull olarak gördükleri için değil, dengesiz bir enerji yaydığını düşündükleri için saklanıyorlar. Dolayısıyla köpeğinizin enerjisini azaltarak kedileri dengelememiz mümkün olacaktır. Yapılması gereken köpeğinizin kedilerle karşılaşma anlarında egzersizini yapmış ve enerjisini atmış olmasına dikkat etmektir. Kediler daha yumuşak ve dengeli enerjiyi hissedeceklerdir.
Kediler doğuştan daha sabitve dengelidirler ve köpeğinize güvenmediklerini net bir şekilde ifade etmektedirler. Bu küçük ailenizi dengeleyebilmek için ilk aşamada köpeğinizin kedilerin yakınında olduğu anların en sakin anları olduğuna emin olmak sizin sorumluluğunuzdur. Bunu düzenli olarak uyguladıkça zaman içerisinde birbirlerine alışacaklardır. Kedileriniz size güvenli zamanın ne zaman geldiğini belli edeceklerdir.

Son olarak unutmamak gerekir ki kediler de köpeğinize karşı dayılanıyor olabilirlerdi. Bu şekilde davranış köpeğinizin onlardan saklanmasına ya da kovalamaca çıkmasına neden olabilirdi. Hayvanlarınızı dengelemek için hiçbirinin kendi hakimiyetini kurmasına ya da güç dengelerini bozmasına izin vermemelisiniz. Sizin göreviniz daima dengeli davranış tarzınızı koruyarak barışı sağlamak olmalıdır.Related Posts with Thumbnails