Özellikle iri ırk köpeklerde görülen sağlık sorunlarından biri de kalça çıkığı yani kalça displazisi (Hip Dyplasia). Golden Retriever ve Rottweiler gibi büyük ırklarda oldukça yüksek oranda görülen bu sağlık sorunu için risk tesbitinin küçükken yapılması ve risk bulunması durumunda önlemler alınması iyileşme ihtimalini oldukça arttırıyor. 

Jessie'nin küçükken kalçası baya atardı.  Yürüme, koşma ya da hiperaktivite konusunda hiçbir sorun yaşamadı çok şükür. Bununla birlikte yavruluğundan beri düzenli aralıklarla Glukozamin tablet kullanıyor. Son aylarda kalçasındaki o atmayı artık gözlemlemiyorum ve içim oldukça rahatladı diyebilirim. Ancak kalça çıkığı riski 18 aylığa kadar gözlemlenmesi gereken bir süreç olduğu için gözüm hala üzerinde.

"Kalça çıkığı için alınabilecek çeşitli önlemler" konulu yazımda Glukozamin tablet takviyesinden bahsetmiştim. Glukozamin olarak kaliteli bir ürün kullanılması oldukça önemli, zira ürün yeterli kalite standartlarında değilse hiçbir fayda görmek mümkün olmayabiliyor. Genel olarak ürünlerin fiyatlarından da az çok belli oluyor bu durum. Fiyat aralığı ürüne göre çok değişken olan glukozamin'lerden en iyisinin tercih edilmesini tavsiye ederim. 


Bizim kullandığımız tablet veterinerimizden aldığımız Glyco Flex 2 adlı ürün ve kullanması gerekenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ürün detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Kalça Çıkığı İçin Alınabilecek Önlemler konulu yazımız BURADA.


GLYCO-FLEX 2 90 TABLET
- Yetişkin ve yaşlı köpekler için eklem koruyucu tablet.
- Glyco Flex orta dereceli eklem problemlerinde, spor yapan/ çalışan aktif köpeklerde ve ortopedik operasyon sonrasında kullanılan bir üründür. Tarım ve Köy işleri bakanlığınca onaylanmıştır.
- Tavuk aromalı lezzetli tabletler kullanımı kolaylaştırmaktadır.
- Tüm formülasyonları gibi Pernå kanalikül (yeşil dudaklı midye -protein ve mineraller için iyi bir kaynaktır-) ve kondroitin sülfat glukozamin içerir. Tablet doğal taklit kızartılmış tavuk ve yumuşak aromalı tavuk karaciğeriyle tatlandırılmıştır.

Kullanımı:
Başlangıç (4-6 Hafta)
0-13,5 Kg arası köpeklerde günde 1/2 tablet
14-27 Kg arası köpeklerde günde 1 tablet
27,5-45 Kg arası köpeklerde günde 2 tablet
45 Kg üzeri köpeklerde günde 2,5 tablet

Devam (Başlangıç periyodu sonrası kullanım)
0-13,5 Kg arası köpeklerde gün aşırı 1/2 tablet
14-27 Kg arası köpeklerde günde 1/2 tablet
27,5-45 Kg arası köpeklerde günde 1 tablet
45 Kg üzeri köpeklerde günde 1,5 tablet

1 tabletten fazla verilirse toplam dozun sabah akşam olarak bölünmesi tavsiye edillir.Related Posts with Thumbnails