Köpek beslenmesi ile ilgili elime geçen çok kapsamlı bir araştırma sonucu buldum. Zaman buldukça belli başlı kısımlarını çevirerek sizlerle paylaşmak istiyorum. 

İlk olarak köpeklerin alması gereken besinleri genel olarak listelemek ve faydalarını yazmak istiyorum. Köpekler için temel besin kaynaklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Protein ve Amino asitler
2- Karbonhidratlar ve lifler
3- Yağlar ve yağ asitleri
4- Vitaminler
5- Mineraller

Protein ve Aminoasitler
Proteinler, karbonhidratlar ve yağlar ile birlikte enerji kaynağıdır. Köpeğinizin bedensel ve hücresel işlevlerini gerçekleştirmesinde kullanılırlar. Sağlıklı gelişme, büyüme ve adaleler için gereklidir. Hormonları, enzimleri, vücut salgılarını ve çeşitli diğer vücut proteinlerini sentezlemek için kullanılırlar. 

Köpeklerde protein eksikliği; yetersiz büyüme, kilo kaybı, kas yıpranması, sert ve mat tüyler, kan proteinlerinin azalması, anne köpeklerde düşük süt üretimine neden olur. 

Köpek beslenmesindeki temel protein kaynakları; Et, yumurta, balık, tahıllar ve süt ürünleridir.

Karbonhidratlar ve Lifler
Karbonhidratlar öncelikle günlük olarak kullanılan -yani depolanmayan- ilk enerji kaynağıdır. Aşırı miktarda alınırsa depolanarak fazla kiloya yol açabilir. Lifler ise hazım ve bağırsakların düzenli çalışması için gereklidirler. 

Köpeklerde karbonhidrat eksikliği; kas kaybı ve erimesi, kilo kaybı, halsizliğe neden olur. Kas kaybının nedeni karbonhidrat alınmaması halinde ilk enerji kaynağı olarak proteinlerin kullanılıyor olmasıdır. Lif eksikliği ise bağırsak ve dışkılama sorunlarına neden olur.

Köpek beslenmesindeki temel karbonhidrat ve lif kaynakları; Tahıllar, pirinç, buğday, yulaf, mısır, bazı sebzeler

Yağlar ve yağ asitleri
Yağlar enerji vermesinin yanı sıra sağlıklı tüy ve deri yapısını destekler. Alerjik reaksiyonlar, yumuşak kasların kasılması, kan damarlarının genişlemesi, kan pıhtılaşması, bazı vitaminlerin vücut tarafından emilmesi ve daha pek çok önemli fizyolojik sürecin düzenleyisidirler. Yağlar ve yağ asitleri aynı zamanda enerji kaynağıdır ve köpeğinizin yemeğinin tadını daha güzel hale getirir.

Köpeklerde yağ ve yağ asidi eksikliği; genel sağlık durumunun zayıflamasına, kalın, mat ve kuru tüylere neden olur. Deri çoğu zaman kalınlaşır ve aşırı pullanma ve kepek oluşur. Yavru köpeklerde büyüme yetersiz olur.

Köpek beslenmesindeki temel yağ ve yağ asidi ve lif kaynakları; Omega 3 ve 6 yağları, hayvan yağları, bitkisel yağlar, et ve tavuğun yan ürünleri

Vitaminler
Vitaminler (A, B, C, D, E, K) köpeğinizin metabolizmasının gerektiği gibi çalışması için gereklidir. Her bir vitaminin oynadığı, farklı bir rol vardır. Tüm vitaminleri ayrı ayrı ele alarak bu konudan farklı bir yazıda bahsedeceğim.

Mineraller 
Köpeğinizin alması gereken başlıca mineraller, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, iyot ve selenyumdur. Vitaminlerde de yazdığım gibi minerallerin de her birinin oynadığı farklı bir rol var. Bu yüzden minerallerden de daha sonra detaylı olarak bahsedeceğim.Related Posts with Thumbnails