Bir önceki yazımda en uzun yaşayan köpek ırklarından bahsetmiştim. Gönül isterdi ki hepsinin ömrü uzun olsun, hep yanımızda olsunlar. Böyle olmasa da ömrü daha kısa olan köpeklerin de daha uzun yıllar genç, zinde ve bizimle kalabilmelerini sağlamak için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

1- Düzenli egzersiz, aktif ve stresten uzak bir yaşam tarzı: Aynı insanlardaki gibi yani.:) Pek çok araştırma köpek sahibi insanların, olmayanlara nazaran daha uzun yaşadıklarını gösteriyor. Bunun sebebi düzenli olarak yapılan yürüyüşler ve evcil hayvanımızın bize verdiği huzur/mutluluk gibi duyguların stresi azaltması. Aynı durum köpeklerimiz için de geçerli. Onların düzenli yürüyüş, koşu yapmalarını sağlamak ve sosyalleşmelerine önem vermek hem ömürlerini arttırır hem de yaşam kalitesini. Düzenli dışarı çıkarılmayan köpeklerin en azından yalnız kaldığı saatlerin daha az olmasını öneririm. Ben bütün gün işte olduğum için Jessie'mi sabah 6'da çıkarıyorum. O karanlıkta bile onu yormaya, enerjisini attırmaya çalışıyorum ki ben yokken huzurlu olsun. Gün sonunda eve geldiğimde ne kadar yorgun ya da hasta olsam da onu en az 1 saat gezdiriyorum. Hafta sonları ise bu süreler çok daha uzun.

2- Oyun oynamak, beynini kullanmasını sağlamak: Egzersiz bedenen (dolayısıyla zihnen de) rahatlamasını sağlarken, köpeğimizle oynayacağımız oyunlar da onların daha genç kalmasını sağlar. Nasıl insanlarda bulmaca, sudoku, kakuro gibi oyunlar beyin faaliyetlerini arttırarak unutkanlığı azaltıyor ve beynin yaşlanmasını geciktiriyorsa köpeklerde oyunu da aynı şekilde düşünebiliriz. Saklama bulma, ufak numaralar yapma, evde saklambaç oynama gibi oyunlar köpeklerimizin kafasını kullanmasını ve dolayısıyla daha zinde olmasını sağlar. Jessie ile akşamları oynadığımız bir oyun var. Daha sonra detaylıca yazarım ama kısaca bahsetmek gerekirse 1 top ve 3 plastik bardak kullanarak bulma oynama diyebiliriz. Bir kere alıştıktan sonra oldukça eğleneceğinizi garanti ederim.:)

3- Kaliteli ve düzenli beslenme: Köpeğinizi yaşına ve egzersiz miktarına uygun şekilde kaliteli bir ürünle beslemenizi öneririm. Beslenme konusunda binlerce farklı görüş var ve herkesin doğrusu kendisi için doğru. Bu yüzden kuru mama, kendi yaptığınız besinler ya da barf ile besleseniz de onun yaşına, cinsine, vs uygun olduğuna emin olun. Kilosunu kontrol edin, fazla kilo hiç bir zaman iyi değildir. Besinlerin alerjik bir reaksiyon ya da diğer sağlık sorunları oluşturmadığına emin olun.

Rutin insanlar için sıkıcı olabilir ama köpekler için değildir. Yukarıdaki öneriler ritüelinin bir rutin haline gelmesi onların beklentilerinin net olmasını sağlar ve aynı zamanda kaygı duymalarını önler.Related Posts with Thumbnails