Birkaç kişi köpeklerinde aşırı salya gözlemlediğini ve bunun neden kaynaklanıyor olabileceğini sormuş. Aşağıda bu konuda yazılmış bir makale bulunmaktadır.

Köpeklerde Aşırı Salya Üretimi
Köpeklerde aşırı miktarda salya ve tükürük üretimi belli ırk köpeklerde ve belli şartlarda normal kabul edilebilir. Özellikle Great Dane, Mastif, Boxer gibi büyük ırklarda ağız ve dudak yapısına bağlı olarak salya-tükürük üretiminin fazla olması normaldir. Yemek kokusu, heyecan, sıcak-nemli hava köpeklerde salya-tükürük üretiminin artmasına sebep olur. Aşırı salya ve tükürük üretimi ırksal özellikler ve dış etkenlerden bağımsız şekilleniyor ve uzun saatler devam ediyorsa, bu bir sorundur ve etken belirlenmelidir.

Ptyalisme sebep olan etkenler;
* stomatitis—ağızdaki mukus zarının yangısı
* gingivitis—dişeti yangısı
* çürük dişler
* ağız içinde veya dilde yara, aft
* böcek (arı vb.) sokmaları
* kimyasal maddeler-yenmesi, solunması
* ağız ve dilde doku aşınması, ülserler
* ağızda veya soluk borusunda yabancı cisim, tümör
* nörolojik bir sebepten kaynaklanan çiğneme-yutma kaybı
* mide bulantısı—yenen kötü gıdadan, enfeksiyon hastalıklarından veya böbrek-karaciğer hastalıklarından kaynaklanabilir.
* metabolik hastalıklar

Aşırı salya- tükürük üretiminin yanı sıra başka belirtiler de görülebilir;
* ağızda kötü koku
* yutkunamamak, yemek yiyememek, su içememek
* bitkinlik, halsizlik
* kusma
* solunum problemleri

Tedavi;

Ptyalismim birçok sebebi olabildiği için tedavi etkene göre belirlenir. Böbrek ve karaciğer testleri, diğer kan analizleri, ağız-diş tedavisi, yabancı cisimin çıkarılması vb. tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yangı çözücü ilaçlar, antibiyotikler kullanılabilir.
Animallia'dan alıntı.Related Posts with Thumbnails