Köpeğiniz diş değiştiriyor ve dişleri çok kaşındığı için ayakkabılarınızı mı kemiriyor? Yahut yavruluktan çıkmış olmasına rağmen ayakkabı ve terliklerinizi parçalamasını engelleyemiyor musunuz? Cesar Millan'ın bu konudaki bir yazısını Türkçe'ye çevirerek yayınlıyorum. 

Eve girdiniz ve köpeğinizi en sevdiğiniz ayakkabılarınızı kemirirken buldunuz. Ne yapmak, bunu nasıl engellemek gerekir? İşte köpeğinizin ayakkabılarınızı, terliklerinizi, çoraplarınızı ya da diğer ev eşyalarını kemirmesini engellemek için 5 öneri;

1- Sakin olun. Sinirinizi köpeğinize yönetmeniz köpeğinizin davranışını değiştirmeyeceği gibi dengesiz bir ruh haline girmesine neden olacaktır.


2- Davranışı düzeltin. Bunu köpeğinizin ağzındaki nesneyi kapıp alarak yapmayın. Bunun yerine Cesar Millan dokunuşu ile (köpeğinizin kalça kısmına doğru yumuşak bir dokunuş) ilgisini nesneden uzaklaştırmaya çalışın.

3- Davranışı yönlendirin. Düzeltme hareketi köpeğinizin nesneyi bırakmasını sağlamadıysa köpeğinizi ödül ya da oyuncak gibi ağzına almasına izin verdiğiniz başka bir nesneye yöneltin.

4- Nesneyi sahiplenin. Enerjinizi ve vücut dilinizi kullanarak köpeğinizin ağzındaki nesnenin sizin olduğunu ona hissettirin. Aklınızda nesne ve sizi içerisine alan görünmez bir sınır çizin.

5- Çiğneme oyuncakları bulundurun. Çoğu köpek için çiğneme sakinleşmek için yapılan bir eylemdir. Yavru köpekler ise diş değişimi döneminde nesneleri kemirebilirler.Bu yüzden köpeğinizin yanında güvenli olarak kemirebilecekleri oyuncaklar ya da kemikler bulundurun.

Köpeğinizin siz evde yokken eşyaları kemirmesi ise evden ayrılmanız ve yalnızlık duygusuna olan öfkesinden kaynaklanıyor olabilir. 
Çeviri: Mehtap Arslan
http://goldenjessie.blogspot.comRelated Posts with Thumbnails