Sarımsak köpeklerin bakım ürünlerinde ve mamalarında kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Bu yüzden sarımsağa gereken değeri verip bu yazıda pek çok bilgiyi toparlamaya çalıştım..:) 

Sarımsağın faydaları
1- Tüy dökülmesini engeller
2- Tüylerin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar
3- Enfeksiyona karşı antibiyotik görevi yapar 
4- İç ve dış parazitlere karşı korur 
5- Kanser oluşumunu önler

Ne kadar verilmelidir?

Sarımsağı köpeğinizin yemeklerine karıştırabilirsiniz. Ben haftada 1-2 diş veriyorum. 25kg için günde bir diş verilebileceği belirtiliyor. Özellikle tüy dökme dönemlerinde günde bir diş veren ve faydasını gördüğünü söyleyen arkadaşlarım var. 


Köpekler için hazır sarımsaklı maya tabletleri de bulunuyor. Bu ürünlerin faydalarını aşağıda görebilirsiniz;
- Evde beslenen kedi ve köpeklerde yaşanan tüy dökülmesi ve kepeklenme sorunlarına karşı kullanılan doğal bir üründür. Kapsadığı yüksek oranda Amino Asitler sayesinde dökülen tüylerin hızla yerine gelmesini sağlar ve mevcut tüylerin daha sağlam ve sağlıklı tutunmasına olanak verir.

- Sarımsakla zenginleştirilmiştir. Böylece doğal antiparaziter etki gösterir, ayrıca sarmısakta bulunan doğal Anti-bakteriyel etkiden de yararlanılmış olur.

- İçerdiği yüksek amino asit, organik mineral ve zengin B vitamini sayesinde, doğal ve organik bir besin kaynağıdır. İştahsız ve kilo alamayan evcil hayvanlarda yemden yararlanmayı artırır ve sağlıklı kas gelişmesine destek verir.

- Deri yaralanmaları ve operasyon bölgelerinde hızlı deri iyileşmesi sağlamada etki gösterir. Bu yüzden operasyon öncesi ve sonrası maya tableti vermek çok yararlı olur.

- Kapsadığı B-Vitaminleri sayesinde (Maya doğada en fazla B-vit. içeren üründür) hırçın ve saldırgan evcil hayvanların daha sakinleşmelerine yardımcı olur.

- Prebiotik yapısıyla mide barsak sistemindeki mikrobiyel faaliyetlerin düzenli çalışmasına destek olur, sindirim rahatsızlıklarında düzenleyici ve kolaylaştırıcı etki gösterir. Özellikle kolay dışkılayamayan, sürekli kabızlık çeken evcil hayvanlarda dışkının yumuşayarak kolayca dışarı çıkmasını sağlar.

- Kedi ve köpeklerde sık görülen yorgunluk belirtilerini ve hissini azaltır. Daha canlı görünüm kazanmalarına yardımcı olur.

- Gebe dişilerde rahimdeki yavruların daha güçlü gelişmesine destek verir.

- Yavrulu dişilerde süt verimini artırır, yavruların daha besili ve güçlü büyümelerine imkan sağlar.

- Kapsadığı yüksek miktardaki MOS (Mannan Oligo Sakkarit) ve yüksek miktarlardaki B-Glukanlar sayesinde özellikle gençlerin bağışıklık kazanmalarına destek olur, enfeksiyonlara karşı dirençlerinin artmasını sağlar.

- Gıda kaynaklı mükotoksinlere karşı MOS içeriği önemli bir koruyucu etki gösterir.

- İçerdiği yüksek Kolin(Cholin) sayesinde yaşlı kedi ve köpeklerde karaciğer metabolizmasını düzenlemede etkili olur. Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.Related Posts with Thumbnails