"Gel, gel, geeeeel, hadi gel dediiimm yaa off" şeklinde buhranlardasınız ama sevgili tüy yumağınızın umurunda bile değil mi? Otur, kalk, gel, yat, bekle ya da başka bir komut. Köpeğiniz istediğiniz şeyi her zaman beklediğiniz gibi yapmıyorsa bir yerlerde bir şeyler yanlıştır. Sebebi genelde aşağıdakilerden biridir;

1- Yeterince eğlenceli ya da ilginç değilsiniz: Evet, her an yeterince eğlenceli ve ödülkar olamayız tabii ki. Ama köpeğimizin ilgisini çeken başka bir koku ya da faktör varken bizi görmezden gelmesinin bir alışkanlık haline gelmiş olmasını engelleyecek kadar da umursamaz olmamalıyız. İlgisini çeken her neyse daha ilginç bir şeyle gitmeniz davranışının kalıplaşmasını engelleyebilir.

2- Cezalandırılma korkusu: Hatalı davranışı cezalandırırken tam olarak neyi cezalandırdığınıza emin olun. Örnek: Köpeğiniz uzaklaşmıştır ve geri gelince onu azarlarsınız. Bir sonraki aşamada köpeğiniz çağırdığınızda bile gelmemeye başlarsa bu onun gelmesini cezalandırdığınızı anladığı anlamına gelebilir.

3- Eğitim eksikliği: Köpeğinizin vermiş olduğunuz komutu bildiğine gerçekten emin misiniz? Öğrettiniz mi ya da öğrettiğiniz şekilde algılamış olduğuna emin misiniz?

4- Zamanlama: Ödüllendirme yöntemi işe yaramıyor diyenlerdenseniz doğru zamanlama konusuna tekrar bakmanız gerekebilir. Ödüllendirmenin doğru olarak yapılan davranışla neredeyse aynı anda (2-3 saniye) olması gerekir. Siz cebinizde ödül maması ya da top ararken doğru zaman akıp geçmiş olmasın?Related Posts with Thumbnails