Merhabalar,

Uzun zamandır eski sıklıkta paylaşım yapacak zaman bulamıyorum. Paylaşım orucumu Jessie ile yaptığımız uçak yolculuğunda yaşadıklarımızı anlatmakla bozmuş olayım. Zira uçak yolculuğumuz öncesinde fark ettim ki bu konuda internet ortamında çok az bilgi bulunuyor. Bulunan bilgiler de hava yollarının sitelerinden alınmış olan kopyala yapıştır tarzı yazılar ve maalesef ki neredeyse hiç biri güncel değil ya da doğru bilgi içermiyor. 


Yaşadıklarımızı anlatmadan önce hatırlatmak isterim ki; evcil hayvanı ile önce uçak yolculuğu yapmayı düşünen kişilerin uçmayı düşündükleri hava yollarını arayıp kesin bilgi almaları azami önem taşıyor. Zira firmaların uçuşla ilgili uygulamaları sürekli değişebiliyor, hatta internet sayfalarındaki bilgiler bile çoktan değişmiş olabiliyor. Lütfen sadece bu yazıda yazanları dikkate alarak hareket etmeyiniz ve güncel bilgileri kendiniz bilgi alınız.

Uçuş Öncesi
İstanbul Bodrum arası gidiş geliş olan yolcuğumuz öncesinde Türk Hava Yolları(THY), Pegasus, Atlasjet, Anadolu Jet ve Onur Air'ın çapğrı merkezlerini tek tek arayarak bilgi aldım. Bilgi alırken önem taşıyan konular bence şunlardı:

1- Evcil hayvan + taşıma kafesi ağırlık limiti olup olmadığı
2- Evcil hayvanın taşınacağı kargo bölümünün diğer kargolardan ayrı olup olmadığı
3- Evcil hayvan kargo bölümünün sıcaklık ve basıç ayarlamasının yapılıp yapılmadığı
4- Rezervasyon onay süreci
5- Ücretlendirme

Tüm bunları değerlendirerek Pegasus Havayolları'nda karar kaldım. Sebebi ilk 4 kriter açısından Pegasus'un beni en çok tatmin eden cevapları vermiş olması. Ücret olarak en yüksek ücrete sahipti fakat bu benim için en son kriter olduğu için çok takılmadım. En azından ücretler sabit ve giderken ne ödeyeceğinizi biliyorsunuz. Jessie 28kg ve kafes de 8kg civarında olduğu için biz 15kg üzeri kategoriye giriyoruz. Bu kategoride tek yön uçuş ücreti 180TL. Diğer firmalarda ücretlendirme kilogram başına yapılıyor.

Pegasus'tan güncel bilgi alabilmek ve evcil hayvan rezervasyonu yapmak için çağrı merkezini aramak zorundasınız. Ben bunun için çağrı merkezini 7-8 defa aramak zorunda kaldım. Şunu da belirtmek isterim ki Pegasus çağrı merkezi -diğer hava yollarından farklı bir şekilde- dakikası 1,5TL ile ücretlendiriyor. Bununla birlikte maalesef ki aldığınız bilgi dakikası 1,5TL'nin karşılığını vermeyebiliyor. Zira ilk aradığımda konuştuğum kişinin bana yanlış bilgi verdiğini sonraki aramalarında teyit edebildim ve gidiş dönüş uçuş için toplamda yaklaşık 60-70TL gibi bir telefon faturası vermek durumunda kaldım. Bu yaklaşımı fazlasıyla ticari buluyorum. Eğer böyle bir yaklaşım varsa dahi verilen paranın karşılığı olacak bir kalitede olmalıdır. Bu yüzden çağrı merkezlerini daha iyi eğitmeleri gerektiğini düşünüyorum ki hattaki kişi size tek seferde net bir bilgi aktarabilsin, yahut dakikalarca müzik dinleyerek bekletmesin.

Havaalanı/Uçuş


Gidiş
Gidiş için Sabiha Gökçen Havalimanı'na varınca önce check-in sırasına girdim. Bana telefonda verilen bilgiye göre check-in yaparken Jessie'nin biletinin ücretini ödeyebilecektim. Fakat yetkili kişi Jessie'nin bileti için bilet satışa gitmem ve geri check-in kuyruğuna girmem gerektiğini söyledi. O ana dek 1,5 saat check-in sırasında beklemiş olduğum için ve bilet satış'ta da inanılmaz bir sıra olduğu için bu mantıkla uçağı yakalamam mümkün değildi. 


Kendisine çağrı merkezinin bana bu şekilde bilgi verdiğini söyledim ve yardımcı olmasını rica ettim. Ancak Büşra ismindeki bu hanım kızımız işe yeni başlamıştı ve maalesef ki bilgi ve yönlendirme konusunda pek başarılı değildi. Bana bilgi vermeye çalışırken her seferinde yanındaki kız arkadaşına sorup onun söylediklerini iletiyordu. Kendisinden bilet satışı aramasını rica ettim fakat bana verdiği cevap "Onlar çok yoğunlar, arayamayız" şeklinde oldu. Çağrı merkezinin verdiği bilginin bu olduğunu söylediğimde ise verdiği cevap aynen şu şekilde: "Çağrı merkezi havaalanındaki işleyişi bilmiyor, çağrı merkezini aramayacaktınız". Bu cevap karşısında ufak çapta şok geçirdim. Ne yapalım, bilgi almak için uçuştan birkaç gün önce havaalanına mı gelelim? Bir çalışan kendi firması hakkında böyle bir şeyi nasıl söyler? Sonuç olarak tüm havalimanını birbirine katarak da olsa inisiyatif alabilen bir kişi buldum ve sıra sorunlarını aşarak bilet ve check-in işlemlerini hallettim.

Uçağa binene dek Jessie'nin yanından ayrılmadım ve onu yetkili kişiye teslim ettikten sonra uçağa bindim. Uçakta da kabin görevlileri ve pilota gerekli hatırlatmaları yaptım. Bodrum Havalimanı'nda ben uçaktan indiğimde Jessie çoktan indirilmiş beni bekliyordu. Uçuş sırasında ve Bodrum havalimanı'ndaki teslim almada hiçbir sorun yaşamadım. Jessie gayet iyiydi, herhangi bir negatif durum söz konusu olmadı. Bu yüzden bilet sorunlarımı unutmaya hazırdım ve bu yazıyı hiç kaleme almayabilirdim belki. Ancak dönüşte yaşadıklarım asla göz ardı edilebilir değildi. Aşağıdan devam lütfen.

Dönüş
Dönüş öncesinde çağrı merkezini tekrar arayarak Jessie'nin biletini telefonda satın aldım ki havalimanında tekrar aynı sorunlarla karşılaşmayayım. Havalimanında Jessie'yi teslim ettim, hatta uçağa bindirildikten sonra da uzaktan bakabildim. Sabiha Gökçen'e iner inmez kabin memurlarına köpeğimi hemen alıp alamayacağımı sordum. Önce tamam dediler ama sonra kafese bakınca kafesin çok büyük olması ve otobüste sıkışıklık yaratmaması için kendilerinin getireceğini belirttiler. Ben Bodrum'daki gibi hemen geleceğini düşündüğüm için ısrarcı davranmadım ancak bir daha asla köpeğimi hemen almadan havalimanına giriş yapmam. Zira havaalanının büyük eşya teslimat bölümünde 2 saate kadar Jessie'yi bekledim. Bu süre zarfında ilgili bir muhatap bulabilmek için çok çabaladım ancak bulamadım. Şikayet için gidebileceğiniz tek yer Bilet Satış. Bu büyüklükteki bir firmanın havalimanında Müşteri Hizmetleri birimi nasıl olmaz? Bilgi alamıyorsunuz, şikayet edemiyorsunuz, elinizden hiçbir şey gelmiyor. Bana bu süre zarfında verilen bilgiler şunlardır;

1- Evcil hayvanlar uçaktan tüm yolcular ve bagajlar indirildikten sonra indiriliyor
2- Evcil hayvanların havalimanına getirilmesi için birkaç uçuşun daha inmesi bekleniyor ki tüm benzeri canlılar ve kargolar aynı anda getirilebilsin


Böyle bir mantığı aklınız alıyor mu? Bir CAN nasıl tüm bagajlardan sonra indirilir? Üstelik insan gibi bir bilince sahip olmayan ve neler olup bittiğinden haberi olmayan bir CAN'dan bahsediyoruz. Kendi işleri kolaylaşsın diye diğer uçuşların beklenmesi de cabası. Sadece 1 saat süren bir uçuş sonrasında Jessie'nin 2 saat boyunca gereksiz bir şekilde bekletilmesi ve muhtemelen kafesin oradan oraya atılması dolayısıyla girdiği bunalım nasıl bir şeydi bilemiyorum ama yavrum getirildiğinde tir tir titriyordu. O an gözlerimden akan yaşları ve ne kadar üzüldüğümü kelimelere dökmem mümkün değil. Ancak oğlumun benim psikolojimden etkilenmemesi için kendimi elimden geldiğince tutmaya çalıştım.

Jessie'nin geç gelmesi ve titremesi dışında bir hadise daha var. Kafesin tekerleklerinden biri kopmuş, klipslerinden biri kaybolmuş. Tekerlek koptuğu için kafes 3 tekerlek üzerinde ayakta duramıyordu ve sürekli bir titreşim halindeydi. Tekerlek kopma olayı ne zaman oldu bilemiyorum ama eğer uçuş sırasında bu şekilde uçtuysa oğlum için nasıl rahatsız ve korku dolu bir uçuş olmuştur tahmin bile edemiyorum. Jessie'yi beklerken ve kafes geldikten sonra yaşadıklarımı ispatlayabilmek adına kamera kayıtları ve fotoğraflar çektim. Kafes için ücret talebinde bulundum. Şu an Pegasus'tan cevap bekliyorum fakat hala bir geri dönüş yok maalesef.

Sonuç olarak Pegasus Havayolları eğer evcil hayvan taşımacılığı yapıyorsa bunu layıkıyla yapmalı diye düşünüyorum. Ücret olarak 180TL almakla iş bitmiyor. Canlı hayvan taşıma standartların gereği neyse bunlar yerine getirilmeli; her şeyden önce onun bir CAN'ının olduğu unutulmamalı. Yazının tamamını okuyarak Pegasus pek çok ders çıkarıp, düzeltici aksiyonlar alabilir. Ancak hizmet kalitesini düzeltmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için öncelikli olarak odaklanmaları gerekenler bence şunlar;

1- CAN taşıyan evcil hayvanların uçaktan en son indirilmesi, diğer uçuşların inmesinin de beklenmesi (hayvan haklarına tamamen aykırı bir yaklaşım)
2- Çağrı merkezi politikası (eleman eğitimi, ücretlendirme)
3- Havalimanlarında müşteri hizmetleri birimi (herhangi bir sorunuda muhatap bulunamıyor)


Dipnot: Firmadan herhangi biri bu yazıyı görür de aksiyon almak isterse belirtmek isterim ki PEGASUS genel müdürlük ile aynı binada çalıştığım için her türlü görüşümü yüz yüze bildirmeye hazırım.Related Posts with Thumbnails