Bekle komutu temel itaat komutları arasındaki en önemli komutlardan biridir. Yeri gelince onun güvenliğini sağlayabileceğiniz bu komutun köpeğe öğretilmesi gereken ilk komutlardan biri olması gerektiğini düşünüyorum. 

Jessie'ye bekle komutunu bebekken mama kabının başında bekletip yemeğini "TAMAM, YE" diyene dek yedirmeyerek öğretmiştim. Komutu nasıl öğretebileceğinize dair daha farklı bir metodu daha anlatacağım. Karşıdan karşıya geçerken bekleyen Jessie'nin resmini yanda görebilirsiniz..:)


Bekle Komutu
Köpeğiniz bekle komutunundayken geçici olarak hareketsiz kalmalıdır ve tekrar izin verilene dek bulunduğu hareketsiz konumunu korumalıdır. 

Bekle Komutu Nasıl Öğretilir?
  1. Köpeğinizin tasmasını takın ve kapalı bir kapının önüne geçin.
  2. Köpeğinizi OTUR komutu ile yanınıza oturtun ve BEKLE komutunu verin.
  3. Kapıyı yavaşça açın ve hareket etmesine izin vermemeye çalışın. Hareket ederse kapıyı kapatarak onu tekrar yavaşça eski pozisyonuna getirin.
  4. Bir süre BEKLE komutunda kalmasını sağlayın ve kapıdan yavaşça siz geçin.
  5. Köpeğinizin BEKLE komutunu bozmak için "GEL" ya da "TAMAM" diyerek onu yanınıza çağırın, bol bol sevin ve ödüllendirin.
  6. Bekleme süresini arttırarak bol bol tekrar yapın. 
  7. Bekle komutu için görsel komut olarak elinizin 5 parmağını köpeğinize karşı dik tutabilirsiniz. 
  8. Köpeğinizin komutu güvenli bir şekilde uygulamaya başladığına inandığınız zaman tasmasız bir şekilde komutu bol bol tekrar ederek pekiştirebilirsiniz. 
Hadi bakalım eğitim başına..:) Related Posts with Thumbnails