Bloğumuzun takipçisi yavruşlarından olan sevgili Anıl'ın Tarçın'ı diş değiştiriyormuş, Anıl da bize tecrübelerimizi sormuş. 

Jessie diş değişimi döneminde inanılmaz hareketliydi ve saniye yerinde durmuyordu. Sürekli paçalarımı, evdeki eşyaları, duvarları kemirme ve çekiştirme halindeydi. O dönemde sürekli öyle kalacak diye aklım çıkmıştı, zira sabahları işe giderken paçalarımda dolanan yavrudan dolayı hazırlanamıyordum..:) Evde olduğum sürece kemirmesi için oyuncak ya da kemiklere yönlendirsem de ben yokken gerçekleşen duvar kemirmelerine engel olamıyordum.

Diş değişimi dönemiyle ilgili çeşitli bilgileri kendi tecrübelerimizi de ekleyerek yazmak gerekirse;

1. Diş değiştirme dönemi ırka göre değişmekle birlikte genel olarak 4 ay - 6 ay arasında tamamlanmaktadır. 8 aylığa kadar devam ettiği de gözlemlenebilmektedir.

2. Bu dönemde kemirmesi için köpeğinize yapay kemikler, kemirme oyuncakları gibi ürünler vermelisiniz. O kemirmemesi gereken yerlere gittikçe onu doğruya yönlendirmelisiniz.

3. İştahsızlık karşılaşılabilecek sorunlardan biridir. Jessie'de gözlemlemedim, ama bu dönemde yavrunun rahat çiğneyebilmesi açısından mamanın suyla ıslatılıp verilmesi öneriliyor.

4. Keyifsizlik ve durgunluk gözlemlenebilen problemler arasındaymış. Hatta ağlayıp sızlanmalar da gözlemlenebilirmiş. Bu sorun da Jessie'de olmadı, hatta biraz olsa iyi bile olurdu belki. :)

5. Köpeğinize ufak buz parçaları vererek kaşıntısını azaltabilirsiniz gibi bir bilgi edindim, ben hiç yapmamıştım ama denemek faydalı olabilir.

6. Ortalıkta ayakkabı, terlik, çorap ya da kemirilebilecek başka bir eşya bırakmamaya gayret edin.

7. Mobilya, parke ya da duvar kemirmelerini önlemek için çeşitli spreyler bulunuyor, bunlardan alıp gereken yüzeylere sıkabilirsiniz.

8. Köpeğinizin dişlerini bulamıyorsanız panik yapmayın, yutuyor olması doğaldır. Nitekim ben Jessie'nin hiçbir dişini bulamadım.

9. Son olarak sabırlı olun, köpeğinize gereksiz yere kızlayın. Umutmayın ki onun canı çok yanıyor ve yaramazlıklarını sizi sıkmak için değil acı ve kaşıntısını bir şekilde gidermeki çin yapıyor.Related Posts with Thumbnails